* Otec Miroslav přečetl ve svých farnostech petici za záchranu domácí zdravotní péče a zanechal v kostelích archy k podpisu

Vydáno dne 21. 07. 2019

charita2.jpgPetice, kterou organizuje Charita Česká republika, zaujala mnohé z nás. Podpisy jsme podpořili domácí zdravotní péči, která je tolik potřebná a důležitá v životech našich blízkých, a do budoucna i nás samotných. Otec Miroslav vzpomenul svou maminku, která dochovala doma nejen své rodiče, tchýni, ale i syna s dlouhodobou těžkou rakovinou a manžela s 11letou alzheimerovou chorobou.
Plakátky i s dopisem visí na nástěnkách v kostelích i ve venkovních vitrínách před každým kostelem.
DOMA JE DOMA
Petice za záchranu domácí zdravotní péče dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním
Petice je určena k projednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky
Důvěrně známé prostředí domova je hojivé už samo o sobě. Chceme, aby nemocní a umírající mohli zůstat v pohodlí i se svými rodinami. Chceme, aby mohli dál využívat domácí zdravotní péči
placenou ze zdravotního pojištění, která je dostupná pro každého. Nepřipusťme návrat do časů, které ještě mnozí z nás pamatují, kdy naši blízcí tiše čekali na svůj konec za plentou v přeplněných nemocnicích a lidé s hendikepem žili výhradně v ústavech.
Chceme přimět politiky, aby se věnovali vážnému podfinancování domácí zdravotní péče, jíž pro zdravé fungování dlouhodobě chybí třetina prostředků. Jde o velmi malou částku (0,3 % ročního rozpočtu veřejného zdravotnictví) s obrovským efektem. Pro přežití nekomerčních poskytovatelů domácí zdravotní péče jsou ovšem tyto peníze naprosto zásadní.
Charita Česká republika pečuje o třetinu všech pacientů v domácí péči. Při zániku domácí zdravotní péče by pro ně stát musel vybudovat 10 nových nemocnic pro dlouhodobě nemocné, každou s 10 lůžkovými odděleními, kde by mnohdy leželi až do posledních dnů. Místo balíku peněz uvolněných na záchranu domácí péče tak bude muset stát za pár let zaplatit mnohonásobek za výstavbu a provoz nových areálů. Že ty peníze budou pochopitelně chybět jinde, pak pocítíme všichni.
Podstatné přitom je, že to budou pacienti, kteří chtěli zůstat doma, nechtěli do nemocnice. Každý má totiž právo čerpat bezplatně zdravotní péči, i když se rozhodne stonat nebo zemřít doma. Stát je povinen vytvořit podmínky, které to umožňují, jenomže v tom dlouhodobě selhává.
My, níže podepsaní občané České republiky, žádáme, aby se politici zasadili o záchranu domácí zdravotní péče zajištěním jejího dostatečného a udržitelného financování a zabránili kolapsu, který jí hrozí. Děkujeme.
Petici organizuje Charita Česká republika, Vladislavova 12, 110 00 Praha 1.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Marie Grabarczyková
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS