* Co píší Poutnické noviny: Celá Vidnava se dává do pohybu

Vydáno dne 23. 05. 2018

noc_kostelu_vidnava_5.jpgOd sklepení přes zahradu až po věž s mapkou v ruce

Procházku po tajemných zákoutích farní zahrady, pohled na západ slunce z věže kostela, vernisáž výstavy obrazů Aloise Baucha, ale i modlitbu za město, to vše lze zažít na již třetí Noci kostelů a galerií ve Vidnavě. Pohraniční městečko na „konci světa“ má co nabídnout a předčí v aktivitách mnohé větší obce.


Organizátoři totiž spojili síly s muzeem, galerií Jednota, galerií ZUŠ K. Ditterse a Charitou Jeseník a nabízejí trasu, na které se lidé mohou seznámit s minulostí i přítomností města. Po jednotlivých památkách místní i návštěvníky z blízkého Polska provede leták s mapkou trasy. 

„Zaujalo mě hned v prvním roce, kdy se Vidnava přihlásila, že to není jen o kostele, ale o zapojení celého městečka, které se může dát do pohybu. Nějaká bariéra pohraničí tady vůbec nehraje žádnou roli. Pod vidnavskou správu kromě dvou kostelů patří také Kobylá nad Vidnavkou, Černá Voda a Bernartice. Vidnavská farnost tak přihlašuje od roku 2016 pět kostelů,“ oceňuje koordinátorka Noci kostelů Magdaléna Kocychová.

Noc kostelů a galerií ve Vidnavě začne rozezněním nedávno zavěšeného zvonu sv. Jany z Arku v 17.00 hodin a mší svatou v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské. Hlavním celebrantem bude děkan P. Miroslav Kadlec. Pak se již lidé mohou vydat na cestu, která je tento rok inspirovaná vzpomínkou na malíře Aloise Baucha. Ten působil jako malíř ve Vidnavě na konci devatenáctého a začátku dvacátého století. Jeho obrazy zdobí dvacet kostelů a kapliček jesenické oblasti. Galerie Jednota uspořádala výstavu jeho děl, kterou zahájí vernisáží v 18.00 hodin. Promluví na ní vnučka Aloise Baucha – paní Krista Voráčová. Pozadu nezůstane ani Charita Jeseník. Ta rozšíří tradiční expozici ve sklepení o další prostory a nabídne i výstavu věnovanou boromejce Vojtěše Hasmandové. Vidnava je prostě rarita.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Poutnické noviny