* Blahořečení mučedníka Zemana

Vydáno dne 03. 10. 2017

zeman_titus.jpgPapež František ocenil svědectví života blahoslaveného Tituse Zemana

(Vatikán, 1. října 2017) - Papež František dnes ocenil svědectví života nového slovenského blahoslaveného Tituse Zemana. Salesiána kněze prohlásili za blahoslaveného v sobotu v Bratislavě - Petržalce kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení. Dnem liturgické vzpomínky bl. Tituse Zemana jako patrona duchovních povolání bude 8. leden, den, kdy se "narodil pro nebe".


"Drazí bratři a sestry, včera byl v Bratislavě vyhlášen za blahoslaveného Titus Zeman, salesiánský kněz. Připojil se tak k dlouhému zástupu mučedníků XX. století, protože zemřel v roce 1969 poté, co byl dlouhá léta uvězněn pro svou víru a pastorační službu. Ať nás jeho svědectví posiluje v těžkých chvílích života a ať nám pomůže rozpoznat i v zkouškách Pánovu přítomnost, "řekl papež František během dnešní návštěvy v italských diecézích Cesena a Bologna.

Otce Tituse uctil papež ještě koncem května tohoto roku. Otec Jozef Slivoň, vicepostulátor v diecézní fázi procesu blahořečení otce Tituse, měl možnost zúčastnit se v Domě sv. Marty ve Vatikánu na ranní mši s papežem Františkem. Po ní představil Svatému otci nový italský životopis otce Tituse "Oltre il fiume verso la salvezza", jehož autorem je paní Lodovica Zanet, spoluautorka Pozice o mučednictví otce Tituse. Také mu odevzdal italský překlad malého životopisu "Titus Zeman, Martire per la salvezza delle vocazioni" od Michala Tituse Radošinského. Třetím dárkem byla malá relikvie otce Tituse. Papež František s radostí přijal knihy, uctil relikvii otce Tituse a udělil požehnání pro přípravu a průběh blahořečení.

Otec Titus Zeman (1915-1969) byl salesiánský kněz, který během komunistického režimu v Československu organizoval výpravy, aby více než 40 mladých salesiánů mohlo dokončit svá studia v zahraničí. Během třetí výpravy ale Zemana spolu s dalšími chytili a zatkli. Podstoupil pak náročný soudní proces, v němž mu hrozil trest smrti. Nakonec byl 22. února 1952 odsouzen na 25 let vězení. Titus Zeman byl propuštěn po 13 letech 10. března 1964. Utrpení způsobené dlouhým pobytem ve vězení způsobilo, že zemřel pět let po propuštění, 8. ledna 1969, v pověsti svatosti a mučednictví. Papež František v únoru tohoto roku rozhodl, že Titus Zeman bude blahořečen. Slavnostní úkon blahořečení se konal 30. září v Bratislavě - Petržalce.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://tituszeman.sk/