* Farníci s otcem děkanem v Kalkowě v rámci projektu "Památky bez hranic na Koperníkovské stezce"

Vydáno dne 28. 09. 2017

kalkow.jpgVe středu 27.9.2017 jsme spolu s dětmi ze Základní školy Vidnava, s panem starostou Bc. Rostislavem Kačorou, otcem děkanem P. Mgr. Miroslavem Kadlecem zavítali do sousedního Kalkowa, který leží v niském okrese v gmině Otmuchów, u hranice Vidnavy. „Památky bez hranic na Koperníkovské stezce“ je partnerský projekt Římskokatolické farnosti Narození Nejsvětější Panny Marie v Kalkowě a českého Města Vidnava, který vznikl s cílem zachovat a propagovat příhraniční kulturní dědictví. Polsko-česká iniciativa byla realizována díky prostředkům Fondu Mikroprojektů Euroregionu Praděd.


V rámci projektu byly v kostele v Kalkowě provedeny restaurátorské práce raněgotického portálu, znovu byla obnovena část interiéru kostela a osvětleny vzácné polychromie. Práce byly provedeny s cílem zvýšit turistickou atraktivitu pamětihodného kostela. 

Od 12:00 se konala prohlídka kostela v Kalkowě s průvodcem a tlumočníkem. Nás farníky zaujaly nástěnné malby v kostele, které byly v letech 1929-1931 při přestavbě kostela objeveny. Obdivovali jsme také figurální polychromii, pocházející ze třech období. Dozvěděli jsme se, že polychromie z Kalkowa patří k nejstarším gotickým polychromiím ve Slezsku a nejstarším malbám 14. století v Opolsku. Ty nejstarší znázorňují scény ze života svatých.

Od 13:00 hod. se v místním kulturním domě konala prezentace projektu, vystoupili partneři, nechybělo poděkování s kytičkou. Pro všechny přítomné bylo připravené bohaté pohoštění.


 
Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text: Marie G., foto: MG