* Pohřeb kardinála Joachima Meisnera bude v sobotu 15. 7. vysílat televize Noe

Vydáno dne 13. 07. 2017

meisner.jpgKolín nad Rýnem/Německo - Emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner zemřel pokojně během dovolené v bavorském Bad Füssingu ve středu 5. července. Pohřeb zesnulého proběhne v sobotu 15. července v Kolíně nad Rýnem. Přímý přenos rozloučení s osobností katolické církve přelomu 20. a 21. století nabídne svým divákům televize Noe. Kardinál Meisner několikrát navštívil také ostravsko-opavskou diecézi, zasloužil se o obnovení poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor a na poutním místě Cvilín požehnal v roce 2001 zvon.


Joachim Meisner se narodil v roce 1933 ve Slezsku, v nyní polské Vratislavi, kterou po druhé světové válce musela jeho rodina opustit. Do kněžského semináře vstoupil v roce 1951 a později studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl v roce 1962 vysvěcen na kněze. V roce 1975 přijal v Erfurtu biskupské svěcení a v roce 1980 ho Jan Pavel II. jmenoval biskupem berlínským.

V letech 1982–1989 předsedal Berlínské biskupské konferenci (pro území tehdejší Německé demokratické republiky). V konzistoři z 2. února 1983 byl jmenován kardinálem.

Po smrti kolínského arcibiskupa Josepha kardinála Höffnera byl Meisner v roce 1988 jmenován jeho nástupcem; do úřadu byl uveden o rok později. Jeho biskupské heslo znělo: Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014. Kardinála pojily úzké vazby se zesnulým papežem Janem Pavlem II. a jeho nástupcem Benediktem XVI.

Kardinál několikrát navštívil Českou republiku, naposledy letos v březnu, kdy přijel na pohřeb svého kolegy Miloslava Vlka. V listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky, v září 2016 byl hlavním celebrantem na Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, Prahu navštívil několikrát i soukromě.

Pohřeb kardinála Joachima Meisnera proběhne v sobotu 15. července od 10.00 v katedrále sv. Petra v Kolíně nad Rýnem. Zúčastní se ho mimo jiné pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP, kterého s kardinálem Meisnerem pojilo mnohaleté přátelství.

Zdroj: Česká biskupská konference. Text duchovní závěti kardinála Joachima Meisnera najdete zde.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS