* V neděli 19. února proběhne ve farnostech diecéze sbírka Svatopetrský haléř

Vydáno dne 16. 02. 2017

penize.jpgDiecéze - Na neděli 19. 2. je vyhlášena sbírka "Svatopetrský haléř". Zapojí se do ní i farnosti ostravsko-opavské diecéze. Sbírka Svatopetrský haléř se koná každoročně po celém světě v období kolem svátku Stolce sv. Petra, apoštola (22. února), jehož nástupcem papež je.


U Svatopetrského haléře jde o výraz naší solidarity s celou Církví, kdy své prostředky svěřujeme papeži, který je rozděluje nejvíce potřebným, např. na řešení následků extrémní chudoby a případů, jakými jsou hladomor či přírodní katastrofy, ale také na různé potřeby Církve, jako je pastorační činnost těch církevních společenství, která tuto pomoc nutně potřebují.

Je to každoroční celocírkevní sbírka, jež má svůj původ hluboko ve středověku, kdy šlo o dobrovolný roční odvod poukazovaný Svatému stolci některými státy, které se svěřily pod jeho ochranu (např. Anglie, Portugalsko, Španělsko atd.). Později se "Denarius Sancti Petri" začal šířit celým kontinentem, až tomuto bohulibému počinu dal r. 1871 řád papež Pius IX. encyklikou "Saepe Venerabilis". V České republice je v novodobé historii tato sbírka realizována od roku 1998.

Název Svatopetrský haléř odkazuje na chudou vdovu z evangelia, kterou Ježíš Kristus chválí za její dar dvou haléřů, které byly tím posledním, co měla: „Vpravdě vám pravím, že tato chudá vdova dala víc než všichni ostatní. Neboť ti všichni dali dary ze svého nadbytku, ona však ze svého nedostatku; dala všechno, z čeho měla být živa." (Lk 21,3)

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS