* Mons. Viganò představil v Praze reformu vatikánských médií. Zavítá také do Ostravy

Vydáno dne 27. 01. 2017

vigano.jpgPraha - Muž, kterého si vybral papež František k reformě vatikánských médií, se v pátek v Praze setkal s katolickými novináři. Prefekt vatikánského Sekretariátu pro komunikaci Mons. Dario Viganò představil hlavní kritéria i nejbližší kroky reformy. Ve čtvrtek se také setkal s biskupy české provincie, v pátek a sobotu navštíví mj. Brno, Olomouc a Ostravu. V Ostravě se Mons. Viganò setká s biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem a pracovníky televize Noe. Rozhovor s vatikánským prefektem bude televize Noe vysílat v pátek 27. 1. od 20.00 hodin.


Jak Viganò uvedl na setkání s katolickými novináři, prioritou reformy vatikánských médií je jejich lepší koordinace, hlásání evangelia i ekonomické hledisko. Reforma vatikánských médií se začala připravovat již za pontifikátu sv. Jana Pavla II. V červnu 2015 vyústila ve vytvoření Sekretariátu pro komunikaci, pod nějž se postupně slučují všechny vatikánské sdělovací prostředky: např. deník L´Osservatore Romano, Vatikánský rozhlas, televizní středisko CTV, webové stránky www.vatican.va, nakladatelství Libreria Editrice Vaticana nebo twitterový účet papeže Františka @pontifex. Jednotlivé součásti takto přestávají formálně existovat samostatně, zůstávají však služby: rozhlasová, televizní, internetová apod. Sloučení by mělo proběhnout do konce roku 2017.

Nová organizace médií bude dle prefekta lépe odpovídat potřebám hlásání evangelia. Vatikán nyní například investuje do programů v arabštině a čínštině. Také se připravuje služba pro sdílení křesťanských videí po vzoru portálu Netflix. Sekretariát pro komunikaci připravuje i nové webové stránky, které sloučí dosavadní množství nezávislých webů. Zde bude možné si přečíst texty i prohlédnout nebo poslechnout další multimediální obsah případně stáhnout podcast.

Reforma má i kritérium větší finanční úspornosti. Po sloučení si mohou jednotlivé redakce sdílet také své zaměstnance. Sekretariát se snaží využívat finanční zdroje efektivně a současně investovat do nových technologií, jako například 4K.

Mons. Dario Viganò se ve čtvrtek také setkal s biskupy české církevní provincie. Během návštěvy, která potrvá do soboty, navštíví také Brno, Olomouc a Ostravu; i zde se setká s biskupy a seznámí se s pací katolických médií.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS