* Opravy ve farnosti Vidnava

Vydáno dne 01. 02. 2015

Na farní budově i v kostele sv. Kateřiny ve Vidnavě stále něco opravujeme a vylepšujeme. Otec děkan  P. Mgr. Miroslav Kadlec  vše koordinuje a k ruce má  pastorační asistenty Martina a Marii, kteří  podle svých schopností vše realizují i s pomocí místních farníků.Oprava zelené brány u fary
V zimním období, kdy se stupně na teploměru často dostávají hluboko pod bod mrazu, bylo nutné opravit trubky v zemi u příjezdové zelené brány, které slouží k uchycení dvou zástrček. Dostávala se do nich voda, která následně zamrzala. Vykopaly se trubky, které mají délku do 40 cm. Navrtaly se do nich dírky z různých stran pro odvod vody. Díry v zemi, do kterých se pokládaly, se vyhloubily více do šířky a po nasazení a uchycení trubek se místo hlíny nasypal štěrk. 

Oprava červené brány za farou
Už několikrát se stalo, že cesta kolem kostela byla neprůjezdná, např. když se opravovala, kvůli sněhu apod. Aby se dalo z fary dostat autem ven, pro tyto případy slouží brána červená, která je umístěna naproti bývalého semináře. Doposud se špatně otevírala a zavírala, takže oprava byla určitě na místě. Něco se muselo flexou odřezat, něco navařit, další díly předělat na nové. O většinu se postaral vidnavský farník a zároveň varhaník Josef Kubáň s panem Mačudou. Nyní jdou vrata otevírat jedna radost. Nechyběl také nový nátěr. 

Oprava dřevěného podstavce před hlavním oltářem v kostele sv. Kateřiny
Jakýkoli materiál, který je starý, se musí obnovovat, ne jinak je to s dřevem, na kterém často chodíme. V kostele sv. Kateřiny se zlomila fošna dřevěného podstavce před svatostánkem a hrozilo zranění každého, kdo by tudy prošel. O tuto opravu se postaral vidnavský farník, zručný truhlář Jiří Stiskal, který vše vyměnil, zespodu uchytil a vypodložil. Poděkování patří také panu Cenkovi, který profesionálně podlepil a umístil zpět koberec, který jsme museli kvůli této opravě odstranit.    

Vnitřní osvětlení farních chodeb
Často se stávalo, že návštěva nebo skupina dětí, která byla ubytována na faře, zapomněla večer před spaním zhasnout světlo na chodbě. To přes noc vesele svítilo, aniž muselo. Nyní se ke stávajícím světlům přidávají poschoďové automaty, které umí světlo po určité době zhasnout samy. K tomu je nutné předělat vypínače na schodišťové.  Takže světlo se nyní vypínačem zapíná i vypíná, a když někdo na světlo zapomene, samo zhasne např. do 15 minut.

Částečné osvětlení zahrady a garáže
Právě teď, v zimním čase, kdy se brzo stmívá, se koupil na zahradu s garáží reflektor s čidlem. Takže tma již není překážkou k nalezení potřebného klíče a otevření garáže a vrat.

Zásuvky na chodbě 
Na farní chodbě v přízemí za příčkou se rozšiřuje zásuvkový obvod o další tři zásuvky. Vše je zasekáno a zaházeno pod omítkou.  Po domluvě se budou v jiných částech fary doplňovat.

Nový zvon
Díky Josefu Kubáňovi, který se stará o sbírku na nový zvon do kostela sv. Kateřiny ve Vidnavě, se vybralo již přes 210 tisíc korun. Otec děkan kontaktoval firmu Tomášková – Dytrychová s r.o. z Brodku u Přerova a požádal o projekt. Koncem listopadu navštívil naši farnost, tedy především kostel sv. Kateřiny pan Rostislav Bouchal (firma BOROKO). Tato soukromá firma, založená v roce 1990, se zabývá výrobou technického vybavení zvonů včetně montáží. Vyrábí příslušenství zvonů pro kompletní produkci zvonařské dílny rodiny Dytrychovy. Provádí opravy a výměny zařízení na stávajících zvonech v církevních, obecních a soukromých stavbách. Dále se zabývá kovovýrobou, zakázkovou a stavebně zámečnickou činností a činnostmi navazujícími. Pan Bouchal si ve zvonici vše důkladně proměřil a zakreslil.  Stávající zvon, který je kulturní památkou ČR, bude po odstranění z věže přesunut do lodi kostela. 

Nové světla do kostela
Osvětlení v kostele sv. Kateřiny je bohatší o čtyři nové LED reflektory, které byly vyměněny za staré. Mnohem lépe tak máme osvětlen hlavní oltář i boční oltáře.  Jsme také vděčni za úsporu energie. 


 Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text: MG, foto: Marie G.
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS