* Skauti před výstupem na Ivančenu uctí místo popravy ostravských roverů

Vydáno dne 11. 04. 2014

Skauti z celé České republiky, ale také okolních zemí, se vydají v sobotu 26. 4. do Beskyd na pietní místo Ivančena nedaleko vrcholu Lysé Hory. Součástí programu je mše svatá, kterou bude pod širým nebem u kamenného oltáře sloužit ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Bohoslužba začíná v 11.00 hodin. Od 12.00 hodin následuje u kamenné mohyly tradiční skautský ceremoniál a zazní česká a slovenská hymna.


Předvečer setkání skautů na Ivančeně bude na starém židovském hřbitově v polském Cieszynie/Těšíně probíhat pietní akt k uctění ostravských roverů, kteří zde byli zastřeleni v závěru 2. světové války. Pietního aktu se zúčastní zástupci junáckého okresu Opava, který je v tomto roce organizátorem výstupu k mohyle na Ivančeně. Svou účast potvrdili také skauti a členové Kmene dospělých Junáka z okresů Frýdek-Místek a Karviná. Přijedou i harceři z Cieszyna, Bielsko Biale a Katowic.

Skauti v 17.00 hodin navštíví místo, kde byli Vláďa Čermák, Vláďa Pach, Otto Klein, Quido Němec, Milan Rotter a další členové odbojové organizace střelou do týla zavražděni a následně pohřbeni v hromadném hrobě na židovském hřbitově v polské části města Cieszyn/Těšín. K uctění jejich památky zde budou položeny kytice a zapáleny svíčky. Pietní akt bude pokračovat u pamětní desky, která je umístěna na zdi staré synagogy. V krátkém projevu bude vzpomenuta odbojová činnost všech popravených skautů v době německé okupace.

Sobotní výstup na Ivančenu ke kamenné mohyle se skauti vydají brzy ráno z Malenovic u Frýdlantu nad Ostravicí. Z vlakového nádraží do Malenovic k restauraci Borová bude jezdit speciální autobusový spoj Ivančena 2014. Odjezdy jsou v 8:45, 9:15, 9:45, 10:15, 10,45. Cena za přepravu je 10 Kč.

První výstup na Ivančenu se uskutečnil v říjnu roku 1946, kdy na místo vystoupali z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě a i když komunisté chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo.

Mohyla v sobě nese nejen dramatický osudový příběh, ale stala se také výmluvnou symbolikou. Dnes zabírá asi 40 metrů čtverečních a 195 metrů krychlových. Sahá do výšky 4 metrů. Ivančena se stala mohylou, která se snaží připomenout, že proti zlu je třeba bojovat. A jelikož nacismus byl vystřídán jhem komunistické totality, skauti, trampové, ale i ostatní chodili na Ivančenu projevit vzdor proti bolševismu. V současné době probíhá projekt na její rekonstrukci.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství