V sobotu 9. května 2026 se v obci Velká Kraš konala poutní mše svatá ke cti svatého Floriána, patrona hasičů. Letošní setkání se tradičně neslo v duchu česko-polského přátelství, duchovního povzbuzení a výzvy k laskavosti v každodenním životě.
V kapli se shromáždili místní i poutníci z okolních obcí. Před začátkem, jako každoročně, první lavice zaplnili hasiči. Vedle domácích dorazili také kolegové z nedalekého Polska. Z praporů vyzařovala hrdost a bratrství a nám všem během mše svaté připomínaly ochotu obětovat se pro své bližní…
Slavnostní mši svatou celebroval P. Mgr. Miroslav Kadlec. Již v úvodu vyzdvihl postavu svatého Floriána jako muže, který svůj život zasvětil pomoci druhým. Tento odkaz propojil se současnou prací hasičů, jejichž služba nese nemalé riziko…
Otec Miroslav neopomněl zmínit ani rozkvět samotné obce a poděkovat přítomnému starostovi, panu Jiřímu Vodičkovi. Mimo jiné řekl: „Každý z nás si hned všimne kaňky na bílém papíře. Je snadné vidět chyby, ale mnohem cennější je vidět dobro, které kolem nás roste.“
V homilii se otec Miroslav soustředil na mezilidské vztahy a duchovní život v rodinách. Vybídl věřící k denní modlitbě růženců. Rozebral každé slovo modlitby Zdrávas Maria a probudil v nás sílu a odhodlání tato svatá slova opakovat ve svém srdci s úctou k Panně Marii Prostřednici všech milostí.
Duchovní atmosféru v kostele umocnil zpěv a hra na varhany v podání scholy z Vidnavy.
Letošní pouť ve Velké Kraši nebyla jen církevní událostí nebo hasičskou přehlídkou. Byla připomínkou toho, že základem zdravé společnosti je úcta k životu, k rodičům a k sobě navzájem. Jak zaznělo v závěru mše: „Vážíme si dětí, vážíme si otce i matky, važme si jeden druhého.“