Církev si připomíná 50 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy

Autor: Marie Grabarczyková <gonatorie(at)seznam.cz>, Téma: Zpravodajství, Zdroj: www.cirkev.cz, Vydáno dne: 20. 08. 2018

cbk.jpgI my s otcem Miroslavem se v modlitbě růžence připojujeme.

 

V úterý 21. srpna 2018 uplyne 50 let od vpádu sovětských vojsk na naše území. Byla tím umlčena doba, ve které svítalo a bylo svobodněji; dění se stočilo k normalizaci, která proměnila církev a svým způsobem se odráží i v dnešní době. Na území České republiky je i díky věřícím připraven různorodý program, který vám představujeme.Praha

Všichni jsou zváni na úterní mši svatou za oběti okupace v srpnu 1968 v Týnském chrámu v Praze, která začne v 18.00 hodin a hlavním celebrantem bude Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický.

Důležitou roli v srpnových dnech roku 1968 sehrál Československý rozhlas, Český rozhlas proto připravil speciální vysílání a ve spolupráci s pražským magistrátem Koncert '68 na Václavském náměstí, který začne ve 20.00 hodin a diváci uslyší Martu Kubišovou, Vojtu Dyka, Janu Kirschner a další. 
 

Sokolov

Římskokatolická farnost v Sokolově si připomene neslavné 50. výročí sovětské okupace v 18.00 hodin Československa ekumenickou bohoslužbou, po které bude následovat tichý průvod ulicemi do kina Alfa, kde lidé budou moci zhlédnout film Jan Palach.  

 

Brno

V úterý 21. srpna 2018 v 19.00 hodin proběhne v katedrále slavnostní koncert duchovní hudby. Zazní Missa solemnis J. Schreiera v podání Pěveckého sdružení MAGNIFICAT, sólistů a Orchestru katedrály sv. Petra a Pavla pod vedením Petra Kolaře. Na koncert naváže společný večer chval, díků a proseb se zpěvy Taizé, s možností zapálit svíci na svůj úmysl a se závěrečným požehnáním městu a národu. V katedrále mohou příchozí zhlédnout i výstavu „Tváře místní církve“ připravenou ke 100. výročí od vzniku republiky Diecézním muzeem. Výstava přibližuje život a odkaz dvanácti zajímavých osobností minulého století ze sedmi brněnských farností.
V areálu Petrova je připraven i doprovodný program. Diecézní muzeum nabídne zvýhodněné vstupné do všech expozic a od 15.00 hodin tvořivý workshop s možností ozdobit si svíci na večerní program v katedrále. V 17.30 ve farním sále na Petrově 9 proběhne přednáška a beseda Luďka Navary „Rok 1968 jako mezník českých novodobých dějin“.
V neděli 26. srpna 2018 v 10.30 se bude konat slavnostní bohoslužba v katedrále s připomenutím všech obětí totality. 

 

Zábřeh na Moravě

V Zábřehu na Masarykově náměstí v 18.00 hodin začne v úterý 21. srpna Vzpomínka na výročí okupace Zábřeh. Pod heslem Můžeme odpustit, ale nesmíme zapomenout, jsou zváni lidé na podvečerní akci, která má za cíl připomenutí násilného vstupu cizích vojsk na naše území. Vystoupí zde řečníci, písničkáři, pamětníci, bude možné si prohlédnout dobové fotografie vojenské techniky v zábřežských ulicích, také zde bude položen věnec u Lípy svobody a poté bude následovat happening.