Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Černá Voda, Velká Kraš

* Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc listopad 2019

Vydáno dne 08. 11. 2019

bible_ruz.jpgModleme se za oběti násilí z řad křesťanů Etiopské pravoslavné církve Tewahedo.
 
Papež František po své promluvě dne 3. listopadu 2019 velmi důrazně prosil: „Jsem zarmoucen násilím, jehož oběťmi jsou křesťané Etiopské pravoslavné církve Tewahedo. Vyjadřuji svoji blízkost této církvi a jejímu patriarchovi, drahému bratrovi, Abuna Matthiasovi, a prosím vás o modlitbu za oběti násilí v této zemi.“


Etiopská pravoslavná církev Tewahedo patří k tzv. předchalcedonským církvím, protože nepřijali učení Chalcedonského koncilu (451). Odvolávají se na učení sv. Cyrila Alexandrijského o jediné vtělené přirozenosti Božího Slova. Tento postoj byl v 5. stol. důvodem k přerušení společenství s církví římské říše (zápodořímské i východořímské). Dnes se má mezi teology za to, že spor vznikl kvůli rozdílným formulacím a ne kvůli podstatě víry v Krista.
 
Etiopská církev má mimořádně bohatou křesťanskou spiritualitu. Nejvýraznější rysem je starozákonní ráz vyjádřený vírou, že Etiopané náležejí k vyvolenému národu díky své pokrevní vazbě s Davidovým domem, a tedy s Mesiášem, skrze Menelika, syna Šalomounova a královny ze Sáby. Toto vědomí se projevuje v některých náboženských praktikách vlastních Izraelitům.
 
Předpokládá se, že v Etiopii je na 40% křesťanů z celkového počtu obyvatelstva. V regionu Oromia došlo k násilí, při kterém zahynulo více než 60 křesťanů. Etiopský atlet Haile Gebrselassie řekl pro stanici BBC, že k těmto incidentům došlo v důsledku falešných zpráv na facebooku.


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Pavel Ramík, kancléř BOO
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS