* Fotogalerie: Biskup Lobkowicz zahájil Dny víry a oslavy 20. výročí založení diecéze

Vydáno dne 06. 06. 2016

biskupove1.jpgOstrava – Mší svatou na Masarykově náměstí v centru města oslavila v neděli 5. 6. ostravsko-opavská diecéze své 20. narozeniny. Slavnosti byl přítomen také sídelní biskup František Václav Lobkowicz, který se zotavuje po operaci. Na začátku i na konci bohoslužby, kterou strávil v křesle, pozdravil věřící i přítomné hosty z řad církevního, společenského i politického života.


Hlavním celebrantem bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Společně s ním za oltářem stálo dalších osm biskupů z České republiky a Polska. Sousedy ze Slovenska zastupoval generální vikář žilinské diecéze. Homilii pronesl brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Na závěr pozdravil účastníky oslav také papežský nuncius arcibiskup Giuseppe Leanza. Průběh mše svaté, na kterou přišlo více než patnáct set věřících z Ostravy a okolí, natáčely kamery televize Noe. Shlédnout ji můžete ze záznamu ve videoarchivu televize.


V neděli prošel ulicemi Ostravy také historicky první Pochod pro život. Zahájení v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoz se zúčastnilo okolo dvou set lidí. Program uvedl slovem David Floryk z Křesťanského společenství Ostrava. Za doprovodu policie prošlo ulicemi Ostravy až ke kostelu sv. Josefa (Don Bosko) podle sdělení pořadatelů okolo 220 lidí. Do průvodu se zařadily také rodiny s kočárky a malými dětmi. Pochod pro život byl zakončen přesnáškou MUDr. Marie Fridrychové z Centra pro rodinu a sociální péči, mší svatou a hudebním pásmem Tečka za člověkem.


Dny víry pokračují programem pro širokou veřejnost až do neděle 12. 6. Více na www.dnyviry2016.cz

Koncert Janáčkova máje

Dny víry a oslavy 20. výročí diecéze mají svůj prostor také v programu festivalu Janáčkův máj. V úterý 7. 6. v 18.00 hodin v katedrále Božského Spasitele bude vedle oslavného Dvořákova Te Deum provedena slavnostní mše Karla Ditterse, který byl svým pobytem na zámku Jánský vrch dlouho spjat se slezským regionem, stejně jako většina účinkujících.

Slavnostní koncert k 20. výročí ostravsko-opavské diecéze bude vysílán přímým přenosem televizí NOE.

Noc kostelů 2016

Pátek 10. 6. bude patřit v celé České republice Noci kostelů 2016. Mottem letošního ročníku je citát z knihy Zjevení sv. Jana. "Jeho brány zůstanou otevřené, noc tam už nebude".

Festival Slezská lilie

Dny víry v ostravsko-opavské vyvrcholí o víkendu 11.–12. 6. křesťanským hudebním festivalem Slezská lilie 2016. Tentokrát jeho sobotní část proběhne na třech místech v Ostravě. Hrát a zpívat se bude v Avion Shopping parku u výtahu z garáží od 16.00 do 19.00 hodin.

V kostele sv. Václava bude prostor pro modlitbu a přednášky od 15.00 do 19.00 hodin. Hlavní scéna před katedrálou Božského Spasitele se otevře v 19.00 hodin.
Koncerty tří kapel zakončí videomapping na průčelí katedrály. Program bude volně přístupný. Přehled hostujících kapel najdete v přiloženém programu v tomto vydání časopisu a na webu festivalu www.slezskalilie.cz.

V neděli 12. 6. bude festival Slezská lilie pokračovat v Ostravě-Kunčičkách. Mše svatá začíná v 10.30 hodin. Odpolední přednášky bude mít P. Marián Kuffa.

Modlitba za Ostravu

Program Dnů víry zakončí v neděli 12. 6. v 18.00 hodin v rámci ekumenické spolupráce Modlitba za Ostravu před Magistrátem na Prokešově náměstí.

Aktuální informace o programu Dnů víry najdete na www.dnyviry2016.cz.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS