Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Stará Červená Voda, Černá Voda, Supíkovice, Velké Kunětice, Velká Kraš   

* Santiago de Compostela

Vydáno dne 13. 11. 2015

Takový byl název přednášky, která se uskutečnila ve středu dne 4.11.2015 ve společenské místnosti na faře v Javorníku. Takový byl i cíl cesty poutníka pana Tomáše Hradila, který se přišel podělit o své zážitky a zkušenosti z této více jak tři a půl tisíce kilometrů dlouhé trasy. Jeho výchozím místem byl Jeseník. Termín odchodu si naplánoval na měsíc listopad a sice z toho důvodu, že v podzimním období je značný pokles počtu putujících.


V letních měsících přicházejí do Compostely tisíce poutníků a tak je daleko menší možnost sehnat místo k přenocování. Téměř celou trasu prošel sám. Sem tam se k němu na pár kilometrů přidružil nějaký poutník či poutnice, ale pak šel opět každý svým vlastním tempem. Vyprávění pan Hradil doplňoval řadou fotografií, takže jsme mohli vidět nejen krásy přírody, bohatství nebo naopak chudobu některých oblastí Evropy, ale i zdokumentované útrapy, které cestou zakoušel. Jeho zkrvavené paty s obřími puchýři mluvily za všechno. Touha dosáhnout vytouženého cíle však byla mnohem silnější, než bolest, kterou s odhodláním podstupoval. Přesně na Štědrý den, tak, jak si pan Hradil naplánoval, prošel branami Santiaga de Compostela. Nějakou dobu setrval při modlitbách v chrámu, prohlédl si město, zašel se podívat na moře a vydal se na zpáteční cestu, už ne pěšky, ale nechal se unášet vlakem. Při pohledu do krajiny si uvědomoval, jak rychle či naopak pomalu, se dá překlenout  tato vzdálenost.

Nebudu prozrazovat podrobnosti této přednášky, ale  mohu jen konstatovat, že byla velice zajímavá a poučná. Budeme se těšit, že nás pan Hradil opět navštíví a přinese spousty nových zážitků a postřehů z jeho současné pouti do Santiaga de Compostela, na kterou se vydává právě tento týden.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: A.R.
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS