* Tančírna v Račím údolí vstala z mrtvých

Vydáno dne 26. 06. 2015

Javorník – Ještě před třemi lety jí hrozil zánik, nyní je opět perlou Rychlebských hor. Tančírna v Račím údolí u Javorníku získala zpět svůj ztracený lesk. Secesní stavba bude už za několik týdnů sloužit veřejnosti. Píše se rok 2012. Střechou zchátralé dřevěné stavby v Račím údolí teče, dřevěné verandy budovy se propadají, rozbitými okny fouká vítr. Na obecní úřad nedalekých Bernartic, které se budovy před pár lety ujaly, přichází už několikáté zamítavé stanovisko k žádosti o dotaci na její opravu. Parta dělníků najatá obcí budovu zabezpečuje, aby přežila nadcházející zimu.


Červen 2015. Návštěvníky Račího údolí vítá kompletně opravená tančírna. Během uplynulých sedmi měsíců stavbařům prošel pod rukama každý její kousek. Zkontrolovali střechu zrekonstruovanou před dvěma lety, opravili podlahy, stropy, boční stěny i přízemní část objektu. Vybudovali inženýrské sítě, topení či přístupové plochy.

„Práce jsou skončené, probíhají dodělávky. Chceme ještě dokončit výsadby v okolí a jiné drobnosti," řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek. Do prací se mohla obec pustit díky dvanáctimilionové dotaci, kterou získala na šestý pokus z Regionální operačního programu Střední Morava. Obnova historického objektu celkově vyjde na sedmnáct milionů korun.

Záchrana ojedinělé stavby potěšila na Javornicku řadu obyvatel, mezi nimi i Vlastu Michalíkovou. Před deseti lety byla jedním z lidí, kteří vzburcovali veřejnost proti záměru přestěhovat tančírnu mimo region a usilovali o její záchranu na původním místě.

„My jsme byli na začátku, hlavní dílo odvedl bernartický starosta. Před ním smekám a doufám, že opravená tančírna je začátek. Je důležité, aby byla využitá a její existence tak měla smysl," poznamenala Vlasta Michalíková.

Slavnostní otevření obnovené tančírny je naplánováno na 24. července. Budova pak bude sloužit jako zázemí pro turisty, cyklisty a běžkaře, ale i zájmovým spolkům, pro konání společenských akcí i soukromých oslav či svateb.

V patře se bude nacházet expozice fotografií Rychlebských hor. Zvolit šedesát snímků nebylo pro výběrovou komisi jednoduchým úkolem.

„V soutěži se nám sešlo téměř pět set fotografií od zhruba třiceti fotografů; od amatérů až po téměř profesionály, jejichž snímky jsou velmi povedené," řekl Marcel Šos, který se na vzniku expozice podílí.

 


 









Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: sumpersky.denik.cz, foto: Roman Salva