* Stovky skautů a skautek se přišly na Ivančenu modlit za popravené junáky

Vydáno dne 30. 04. 2015

Chlapci a děvčata ve skautských krojích, jejich dříve narození přátelé, ale i rodiny s malými dětmi, ti všichni měli v sobotu 25. 4. společný cíl své cesty. Mířili na Ivančenu v Beskydech, kde stojí kamenná mohyla s památníkem ostravských skautů popravených za účast v protinacistickém odboji. Součástí programu skautské pouti byla také letos mše svatá, kterou sloužil biskup František Václav Lobkowicz.


Bohoslužba pod širým nebem provází tradiční skautský výstup na Ivančenu okolo svátku sv. Jiří již téměř dvě desítky let. Na mýtině nedaleko rozcestí, které vede přímo k Ivančeně, se před kamenným oltářem za popravené skauty modlilo okolo pěti set skautů a skautek. „Svatý Jiří je vzor rytířství. Správný rytíř umí ochraňovat své blízké a pomáhá potřebným a takový má být každý skaut,“ řekl biskup ve své promluvě, ve které rovněž vzpomněl na popravné skauty, kteří se snažili pomáhat své vlasti v těžkých dobách nacistické okupace.

Společně s biskupem Lobkowiczem mši svatou celebrovali duchovní rádce skautů ostravsko-opavské diecéze P. Petr Smolek a kaplan pro mládež novojičínského děkanátu P. Jakub Vavrečka. Právě skauti z Nového Jičína měli letos organizaci výstupu na Ivančenu i pietní akt na hřbitově v polském Těšíně na starosti.

Mezi skauty, kteří se přišli poklonit památce popravených junáků, nechyběli ani poslední dva žijící zakladatelé mohyly Jaroslav Rozsypal – Čmel a Petr Fiala – Ťop. Jako trvalou vzpomínku na své kamarády vztyčilo 6. 10. 1946 šest členů oddílové rady 30. oddílu Ostrava mohylu z šesti kamenů, do které vložili láhev se vzkazem a výzvou k přinášení dalších kamenů.

„Všichni ti skauti nemysleli na to, že by mohli ztratit život. Byli s tím smířeni. Chtěli dodržet svůj skautský slib,“ uvedl oldskaut Jaroslav Rozsypal, který na konci války přišel o šest svých nejlepších kamarádů.

„Kromě těch pěti jmen, která jsou zde vytesána, byl mezi nimi ještě Zdeněk Novák, který byl rovněž popraven na židovském hřbitově v polském Těšíně. Všichni ti kluci byli mí nejlepší kamarádi, od té doby jsem tak dobré kamarády už nenašel,“ dodal devětaosmdesátiletý pamětník, který byl rovněž členem „Odboje slezských junáků“. Před zatčením se mu však podařilo skrýt právě v Beskydech v okolí Ivančeny. Dodnes jej mrzí, že se do bezpečí nestihli včas dostat také ostatní.

Pamětník slezského odboje, ale také otec biskup přítomné varovali před opakováním událostí, které si na Ivančeně připomínáme. „Historie je učitelkou pro život. Chceme si připomenout hrdinství těch skautů, ale také se v tomto případě setkáváme se zbytečnou a hloupou nenávistí, která se ukázala v totální nahotě. Musíme si připomenout, čeho všeho je člověk schopen. A vidíme to i dnes na různých místech po celém světě,“ řekl biskup Lobkowicz. „Možná budete také muset ve svém životě obětovat více než jen své pohodlí,“ dodal zakladatel mohyly Jaroslav Rozsypal.
 

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: biskupství