* Žehnání kaple Utrpení Krista

Vydáno dne 14. 10. 2013

V neděli dne 6.10.2013 ve 13.00 hodin se konalo žehnání opravené kaple Utrpení Krista, která se nachází u cesty za Javorníkem ve směru Travná, pár desítek metrů nad opravenou kruhovou pecí.  Tohoto svěcení se zúčastnil místostarosta Města Javorník, pan Ing. Dvořák, vedoucí Muzea Javorník, pan Milan Rychlý, členové Mysliveckého sdružení a další spoluobčané.


V úvodu pan Milan Rychlý seznámil přítomné s historií a osudy této kaple až po její znovuobnovení. Přpomínám jen namátkově některé zajímavé úryvky opředené pověstí, která se váže k tomuto místu. Javorník i Javornicko si prošlo celou řadou krutých období. Nebyly to jen husitské bratrovražedné boje nebo období první či druhé světové války, ale především období třicetileté války, kdy na naše území vtrhla švédská vojska pod vedením generála Wittenberga. Nastalo veliké drancování a pustošení, kruté zacházení s místními obyvateli. 

V pověsti se praví, že jeden ze švédských vojáků na místě, kde stojí kaple, probodl dítě v kolébce a vhodil je do vařící vody. Poté, sužován vlastním svědomím, se na tomto místě usadil, ve skále si vyhloubil jeskyni a začal zde žítl jako poustevník. V roce  1798 javorničtí měšťané Ignaz a Josef Jungovi postavili na tomto místě kapli. Další stavební úpravy pak proběhly až v roce 1918, kdy byla kaple rozšířená a v roce 1923 přestavěna do konečné podoby.

V roce 2011 nešťastná událost málem ukončila ,,život“ této krásné stavby. Po mohutné vichřici nevydržel nápor větru velký strom, který z větší části poškodil nejen střechu ale i stěny kaple. Po dlouhém rozhodování a celé řadě jednání se nakonec zastupitelé Města Javorník spolu s památkáři rozhodli stavbu z větší části zachovat. Jaké však bylo překvapení, když po odkrytí pobořeného a popadaného zdiva se objevila jeskyně, zřejmě opravdu ta, ve které podle pověsti před téměř čtyřmi stoletími přebýval onen švédský voják. Je to jen náhoda, nebo Boží řízení osudu této sakrální stavby? To přenechávám na zvážení každého čtenáře.

Po úvodním proslovu pana M. Rychlého byl předán prostor panu faráři, O. Piotru Niewiadomskiemu, SDS, který vykonal žehnací obřady znovuzrozené kaple Po těchto obřadech pak vykropil stavbu svěcenou vodou a předal kropenku do rukou pana Ing. Dvořáka, aby ji vykropil i on.

V závěru tohoto slavnostního obřadu byli všichni přítomní pozváni na poutní mši  k uctění památky sv. Huberta do kostela na Travné, která se konala ve 14.30 hod. téhož dne.


 








Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: A.R.