* Skauti z Jesenicka uctili na Ivančeně památku popravených skautů

Vydáno dne 21. 04. 2013

V sobotu 20.dubna 2013 přijeli stovky skautů a skautek z celé republiky, aby uctili památku popravených skautů, kteří bojovali proti nacistům. Výstup ke kamenné mohyle na Ivančenu se koná každoročně, kde zároveň skauti slaví svátek sv. Jiří, který je jejich patronem. Ivančena se nachází kousek pod Lysou Horou v Beskydech.Pro skauty z Jeseníku, Mikulovic a přilehlých obcí byl vypraven autobus, který vyjížděl v 6:00 hodin od Katovny v Jeseníku. Po celou dlouhou cestu vládla v autobuse dobrá nálada. Trochu se mluvilo i o počasí, které bylo od pátku deštivé. Při příjezdu do Malenovic, vesnice pod Lysou Horou, bylo sice zataženo, ale nepršelo a tak to zůstalo i po zbytek dne.

Přátelé popravených skautů své mrtvé kamarády na Ivančeně poprvé uctili 6. října 1946. Tehdy u vztyčeného kříže nechali v lahvi vzkaz, aby skauti nosili na památku svých bratrů kameny ze svých domovů. Tím se mohyla stále rozrůstá. Skauti z Jeseníku nelenili ani tento rok a na nosítkách přinesli k mohyle velký kámen z Ondřejovic u Zlatých Hor. Výšlap byl těžší jak loni, hlavně pro malé děti. Část cesty se šlo po kamení, část po sněhu a v mlze. Nikdo se však tímto nedal odradit a zdárně všichni doputovali do cíle.

V 11:00 hodin se na odlehlém plácku mimo mohylu konala mše svatá, kterou celebroval, jako již každoročně, náš otec biskup Mons. František Václav Lobkowicz, který je rovněž skautem a ústředním duchovním rádcem Junáka.

V 12:00 hodin se konal u mohyly slavnostní nástup, kde zaznělo úvodní slovo, skautská hymna, uctění památky minutou ticha atd. Konec slavnostního aktu byl v 13:00 hodin. Všichni přítomní si na Ivančeně mohli zakoupit pamětní nášivku nebo odznak.

Zpátky dolů se šlo o něco lépe a do autobusu jsme nastupovali s dobrým pocitem, že jsme mohli být přítomni této památce.

Cestou zpět byla naplánovaná zastávka v Globusu v Opavě, kde si mohl každý koupit něco na mlsání. Pak už se jelo bez zastávky směr děkanát Jeseník. Příjezd do Jeseníku byl v 18:30 hodin.  


 Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: MG
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS