* Svatý týden a velikonoční Triduum ve farnosti Javorník

Vydáno dne 05. 04. 2013

Na Květnou neděli 24.3.2013 mší svatou jsme v naší farnosti započali „Svatý týden“. Většina účastníků bohoslužby přišla do kostela s větvičkami „kočiček“. Kdo si je zapomněl nebo pro zdravotní potíže nemohl natrhat, měl možnost vzít si je v kostele. V  evangeliu a také v kázání jsme si připomenuli vjezd Pána Ježíše na oslíkovi doprovázeného apoštoly do Jeruzaléma. Rovněž jsme si oživili tradici a pravou podstatu svěcení ratolestí, a pan farář posvětil naše větvičky.


V závěru bohoslužby pozval pan farář všechny přítomné na obřady Zeleného čtvrtku, Velkého pátku, Bílé soboty i neděle Vzkříšení našeho Pána Ježíše. Je zvykem, že po obřadech Zeleného čtvrtku až do večerních obřadů Bílé soboty se koná adorace k uctívání Pána Ježíše. Proto vyzval O. Piotr Niewiadomski, SDS, přítomné, aby neponechávali Pána Ježíše v Nejsvětější svátosti samotného a střídali se v adoraci.

Ve všední dny až do Zeleného čtvrtku se konaly mše svaté od 18.00 hod. 

Na Zelený čtvrtek byly zahájeny obřady v 19.00 hodin.

Všichni přítomní byli pozváni k té samé události jako učedníci při Poslední večeři Páně. Pán Ježíš nám zanechal závěť lásky, tou závětí je On sám. Zůstal s námi pod ochranou svátostných znamení, zvláště svátostí oltářní a kněžství, které si na Zelený čtvrtek připomínáme.Dal nám výmluvný příklad, když umýval nohy svým učedníkům, vzkázal nám,abychom se řídili v životě tou samou zásadou lásky: „Toto je moje přikázání, abyste se vzájemně milovali tak, jak jsem miloval já vás“.
 
Čtvrteční liturgií začala každoroční oslava svátků líčením našeho velikonočního Beránka, kterého prožíval vyvolený národ v noci jejich osvobození. Toto vysvobození bylo také počátkem našeho vysvobození prostřednictvím Krista, Božího Beránka, který nás svou krví osvobodil z područí hříchů a smrti. Svatý apoštol Petr 20 let po smrti Ježíše jako jeden z prvních odkazuje Božímu lidu uctívání velikonočního Beránka v přijímání svátosti oltářní.
 
Po evangeliu pan farář umýval nohy dvanácti mužům stejně tak, jak umýval nohy Pán Ježíš svým učedníkům jako postoj plný lásky. Tento postoj lásky je nejdůležitějším přikázáním Krista  učedníkům. Láska je očištění a v pravdě zbavení hříchů.
 
Při zpěvu písně „Sláva na výsostech Bohu….“ se naposledy rozezněly kostelem zvony a zvonky, které nahradily klapačky.
 
Pokračovaly další úkony, včetně svátostného přijímání Těla Kristova.
 
V závěru všech obřadů za doprovodu klapaček byla přenesena Nejsvětější svátost na oltář symbolizujícího zavření Pána Ježíše do vězeňské cely. Při  tiché adoraci měl každý účastník  možnost rozjímat nad posledními chvílemi života Pána Ježíše před Jeho utrpením a smrtí.

Na Velký pátek jsme v 8.30 hod. prošli v kostele křížovou cestu, abychom si ještě jednou připomenuli Ježíšovo utrpení před večerním shromážděním a uctěním památky Jeho umučení a smrti.
 
Večer jsme se shromáždili v kostele opět v 19.00 hod. Velkopáteční obřady započaly liturgií slova.
 
Po druhém čtení farníci sehráli scénku podle evangelia sv. Jana, ve které bylo vylíčeno biblické  utrpení Páně.
 
Po přímluvách se konalo odhalení kříže ve třech etapách a následovalo jeho uctívání. Kříž, nástroj smrti se stal znamením vítězství i naší spásy.
 
Od uctívání kříže jsme přešli k přijímání samého Krista v Jeho Nejsvětější svátosti. Vyvrcholením velkopáteční liturgie bylo přenesení Nejsvětější svátosti oltářní k Božímu hrobu. Poté následovala adorace u Pána Ježíše v Božím hrobě do 22.00 hodiny.

Obřady Bílé soboty byly zahájeny ve 20.00 hodin.

V úvodním komentáři jsme si připomenuli Velikou noc, ve které byl vyvolený národ vyveden z egyptského otroctví ke svobodnému životu. Pro nás křesťany je tato noc – noc ze soboty na neděli Veliká tím, že Ježíš vstal z mrtvých a vítězně triumfoval nad ďáblem a hříchem. 
 
Přítomní účastníci byli následně vyzváni, aby se shromáždili před kostelem, kde byl posvěcen oheň, od něho byla zapálena velikonoční svíce – paškál. Tímto aktem jsme si připomněli, že Kristus je světlem světa. Kříž, řecká písmena alfa, omega a letopočet na paškálu nám mají připomenout, že Ježíš je začátek i konec, že je pánem všech věků. Pět kadidlových zrn na paškálu nám připomíná pět Ježíšových ran.
 
Poté byl přenesen svícen do kostela. Po druhém zazpívání knězem : „Světlo Kristovo“ jsme si zapálili od paškálu svíce, po třetím zazpívání: „Světlo Kristovo“ byl paškál nasazen na stojan u oltáře a postupně se rozsvítila světla v kostele.
 
Pan farář pak vyzpíval velikonoční chvalozpěv, my jsme si zhasili svíčky a zaposlouchali jsme se do tří starozákonních čtení. Po skončení třetího čtení, žalmu a modlitbě byly rozsvíceny i svíce na oltáři. Chvalozpěv: „Sláva na výsostech Bohu" dal impuls k tomu, že se opět rozezněly všechny zvony, aby oznámily světu, že začaly velikonoční svátky.
 
V novozákonním čtení jsme si poslechli o významu křtu i o tom, jak má vypadat život pokřtěného. Po slavném Aleluja, evangeliu a promluvě posvětil pan farář vodu a ti přítomní, kteří byli pokřtěni, si nejprve rozsvítili svíce a obnovili křestní sliby. Následně v upomínku našeho křtu jsme byli pokropeni svěcenou vodou. V přímluvách jsme předložili Bohu své prosby a pak zhasli své svíce.
 
V přijaté svátosti jsme se setkali se vzkříšeným Kristem. Po závěrečné modlitbě jsme prošli ve slavnostním průvodu kolem kostela, abychom vyjádřili a oznámili světu radost, že Pán Ježíš nezemřel, ale žije. Po návratu do kostela a svátostném požehnání pan farář požehnal přinesené velikonoční pokrmy.

V neděli Vzkříšení  Pána Ježíše 31.3.2013 se konala bohoslužba v 9.30 hod.

V evangeliu i v kázání jsme si opět připomenuli biblické události Veliké noci . Po přímluvách následovala radostná událost – křest a tím přijetí nového člena křesťanského společenství. 
 
V závěru bohoslužby jsme dostali svátostné požehnání. Než jsme se rozešli do svých domovů, konala se Novéna Božího milosrdenství. Od pondělí do soboty 6.4. se koná Novéna Božího milosrdenství vždy v 15.00hod. v kapli na faře. 

V pondělí byla mše svatá opět v 9.30 hod. Pan farář nás pozval na mše svaté velikonočního oktávu, které se konají od úterý do soboty v 18.00 hodin v kostele, v neděli 7.4.2013 bude mše svatá v 9.30 hod. v kostele. 

Tyto obřady a bohoslužby se konaly rovněž ve farnosti Uhelná v časovém rozpisu uvedeném na plakátcích i na stránkách Růžence.

Taktéž ve farnosti Travná se konala na Květnou neděli ve 14.30 křížová cesta, ale pro velké množství sněhu se uskutečnila v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie, po ní následovala  bohoslužba. I na Velký pátek se konala křížová cesta v kostele. V neděli Vzkříšení Pána Ježíše byla sloužena bohoslužba ve 14.30 hod.


 










Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: A.R.