* Oprava varhan v Černé Vodě

Vydáno dne 03. 01. 2013

varhany_2.jpgVe farním kostele Panny Marie v Černé Vodě se nachází dvoje varhany. Původní varhany postavil v roce 1809 varhanář Jan Kuthler z Vidnavy v ceně 1000 zlatých. Tyto ojedinělé varhany dnes již neúplné jsou dokladem precizní řemeslné práce. Druhé varhany postavila firma „Bratři Riegrové“ v Krnově. Ve druhé polovině devatenáctého století byly varhany převezeny z Vidnavy do Černé Vody.


S opravou varhan jsme začali 17. července 2012. Pod odborným dohledem varhanáře pana Marka Domese jsme se u původních varhan zaměřili na důkladné vyčištění vnitřní i vnější varhanní skříně, dřevěných a kovových píšťal. Všechny dřevěné díly byly ošetřeny přípravkem Lignostar opakovanými nátěry a injektáží. 

Oprava druhých hrajících varhan začala opět vyčištěním vnitřní a vnější varhanní skříně, ozdobných řezeb a výplní, vnitřní části hracího stolu, dna rejstříkové kancely pedálové vzdušnice, vzduchovodu mezi zásobním měchem a vzdušnicí, dřevěných píšťal rejstříků a stejně tak i píšťal kovových. Shodně jako u prvních varhan byly všechny dřevěné díly ošetřeny nátěry a injektáží přípravkem Lignostar. Po vyladění varhan 27. října 2012 jsme se při mši svaté s radostí zaposlouchali do jejich čistě znějících tónů.


 

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text: Marie Kalábová, foto: Marie G.
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS