Římskokatolická farnost Vidnava, Bernartice u Javorníka, Kobylá nad Vidnavkou, Černá Voda, Velká Kraš

* Svatováclavské dny v Bílé Vodě 2011

Vydáno dne 02. 10. 2011

vaclav_1.jpgVe středu 28.9.2011 se u příležitosti připomínky 61. výročí násilné internace řádových sester do obce Bílá Voda na Javornicku a 11. výročí vyhlášení místního hřbitova za kulturní památku a uctění jejich památky konalo setkání pořádané Římskokatolickou farností Bílá Voda, Českou křesťanskou akademii Jeseník a Obcí Bílá Voda. Toto setkání začalo pietní vzpomínkou na hřbitově.Několika slovy přispěli zástupci pořadatelů a to místní farář P.Mgr. Jozef Florek, Ing. Milena Novotná a Michaela Romankiewiczová. Následně se všichni účastníci pomodlili za všechny zemřelé řeholní sestry na zdejším hřbitově.

Ve 13.45 hod. začala mše svatá, které se zúčastnilo více jak 80 věřících a pamětníků totalitního systému. V kázání P. Jozef vyzdvihl osobu sv.Václava, který „byl vzorem nejen svým poddaným,ale i celému národu. Uvědomuje si, že moc a vláda není všechno….a stal se mučedníkem pro svobodu a pravdu.“

Po mši svaté zazpíval Javornický pěvecký sbor pod vedením Radmily Jiráskové. A ke kulturnímu zpestření svátečního odpoledne přispělo také divadelní představení s názvem „Hra o sv. Václava ušlechtilém žití, jakož i o ukrutném zmordování jeho.“   „Chtěl jsem v gotizující zkratce načrtnout příběh bratrovraždy z počátku českých dějin tak, aby dnešní divák měl před sebou nadčasový příběh svatosti na jedné straně a pokřiveného idealismu na straně druhé. Proto se tam nutně prolíná temná komika s heroismem….“řekl autor Martin Gruber.

Na závěr se všichni účastníci mohli občerstvit dobrotami při přátelském setkání v prostorách bývalého kláštera.


 


Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text : Josef L., foto : Josef L. a F.Hastík
©2006-2018 by ruzenec.cz | Vytvořeno pomocí phpRS