Mons. Martin David zveřejnil svůj biskupský znak a heslo

Autor: Martin Grabarczyk <Grabarczyk(at)seznam.cz>, Téma: biskup, Zdroj: biskupství, Vydáno dne: 05. 05. 2017

znakmd.jpgOstrava – Novinářům i zaměstnancům biskupství prezentoval ve čtvrtek 4. května 2017 generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David svůj biskupský znak a heslo. Oba tradiční symboly biskupské služby bude používat po svém biskupském svěcení, které přijme v neděli 28. 5. v ostravské katedrále Božského Spasitele.


„O tvorbu biskupského znaku jsem požádal heraldika Jana Oulíka, který připravil několik návrhů a jeden z nich se mi líbil natolik, že jsem se pro něj rozhodl. Hlavní symboly na znaku jsou dva – hvězda a písmeno M. Hvězda je symbol mariánský – Maria, Hvězda jitřní – a připomíná mé datum narození a čtyři mariánské kostely mého života: farní kostel v Ženklavě, kde jsem byl pokřtěn, kostel ve Veřovicích, kde jsem přijal svátost biřmování, konkatedrálu Panny Marie v Opavě – místo jáhenského svěcení i první farnost, kde jsem působil jako kaplan a pak je to kostel ve Stěbořicích, kde jsem byl farářem,“ uvedl Martin David.

Heraldik Jan Oulík zakomponoval do štítu znaku nejen modrou mariánskou barvu, ale také unciální písmeno M, kde je symbolem křestního jména nového biskupa. „Písmeno M je rozpůleno na dvě barvy bílou a červenou, připomíná rozpůlený plášť sv. Martina, o který se rozdělil s chudákem,“ dodal Martin David. Zlatá, modrá, červená a bílá barva odkazuje také na diecézní znak, který používá stejnou barevnou kombinaci.

Za biskupské heslo zvolil Mons. Martin David větu z prologu Janova evangelia „Slovo se stalo tělem.“ (J 1,14)

„Je to pro mě fascinující okamžik dějin, kdy se Bůh stává člověkem. Naše spása se uskutečňuje díky vtělení Božího Syna – díky Slovu, které se stalo tělem. A to vše se odehrává za souhlasu a spolupráce Panny Marie. Je to pro mě stálá výzva, aby se Slovo stávalo tělem i skrze mne. Tuto biblickou událost si liturgicky připomínáme 25. března o slavnosti Zvěstování Páně a pro mě je to od letoška den, kdy jsem se poprvé dověděl o svém jmenování. Nakonec je to pro mě také připomínka eucharistie, ve které se také na oltáři Slovo stává tělem,“ dodal Martin David.

Znak pomocného biskupa Mons. Martina Davida

Popis: V modrém štítě stříbrno-červeně polcené unciální písmeno M převýšené zlatou hvězdou.
 
Za štítem je latinský kříž. Pod štítem je páska s biskupovým heslem: VERBUM CARO FACTUM EST, resp. Slovo se stalo tělem. Vše je převýšeno biskupským kloboukem.

Symbolika: Modrá barva štítu a hvězda jsou symboly Panny Marie, M symbolizuje sv. Martina, který se rozdělil se žebrákem o svůj plášť (proto je barevně rozpolceno). Biskupské heslo bylo převzato z evangelia sv. Jana (Jn 1, 14).

Návrh a kresba znaku: Jan Oulík (1962), heraldický kreslíř. Vystudoval obor archivnictví a pomocné vědy historické na FF UK v Praze, pracuje jako tiskový mluvčí Charity ČR. Žije v Odoleně Vodě.