Zdrávas Maria, milostí plná, Pán s Tebou, požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života Tvého - Ježíš. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naši. AMEN

 

Domů

 

Jeroným

     V Jeronýmově životě i povaze najdeme mnoho protikladů. Vychován byl rodiči, kteří byli horlivými křesťany, v dalmatském Stridu, pokřtěn však byl kupodivu teprve poté, co dosáhl věku osmnácti let.Jeho celoživotní vášní byla klasická literatura, svědectví pohanské minulosti. Byl vysvěcen na kněze, ale byl přesvědčen, že jeho skutečným posláním je být mnichem či poustevníkem. A přestože ho jeho přátelé a žáci milovali a že to byl idealista, pozorný k chudým a nemocným, byl také prchlivý a svárlivý, byl sarkastický a choval se urážlivě, a s těmi, kteří se k jeho názorům stavěli odmítavě, jednal s až urážlivým pohrdáním.
     Když se Jeroným skutečně stal křesťanem, bylo mu už téměř třicet let, studoval v Římě latinu a řečtinu a hojně cestoval po Galii (dnešní Francie), Itálii a Dalmácii. Rozhodl se, že se stane mnichem, a kolem r. 370 se se skupinou přátel usadil v Aquilei poblíž Benátek. Existence této komunity však měla jen krátké trvání a v r. 374 se stal Jeroným poustevníkem ve Svaté zemi, v poušti nedaleko Antiochie. Tady bojoval s tělesným pokušením a později se od jakéhosi rabína učil hebrejsky, aby mohl číst Písmo v původním jazyce. V Antiochii přijal s jistým zdráháním svěcení a potom studoval pod vedením sv. Řehoře Naziánského, jednoho z největších řeckých teologů, v Konstantinopoli. Roku 382 se vrátil do Říma, kde ho už starý, vzdělaný papež sv.Damasus zaměstnal jako svého tajemníka  a pověřil ho, aby napsal závazný latinský text bible, dnes známý jako Vulgáta. Tento úkol ho zaměstnal během následujících dvaceti dvou let. Hloubka i šíře vzdělání a píle, kterou jeho splnění vyžadovalo, jsou také důvodem toho, že se Jeroným stal patronem studentů.
     Jak Jeroným pokračoval ve svém velikém snažení, stal se duchovním vůdcem skupiny žen, které zasvěcoval do křesťanství. Jeho pobyt v Římě však netrval dlouho. Přestože na Římany učinila velký dojem jeho čestnost a svatost, byl Jeroným neoblíben pro svůj sarkasmus a popudlivost. Mnohým se zdálo, že jeho energické obhajování celibátu zmenšuje úctu, která podle nich náležela manželství, a pohané byli uraženi tím, jak ostře je odsuzoval. Objevila se také skandální, třebaže nepravdivá pomluva, že prý udržuje milostné vztahy se sv. Pavlou, jednou ze svých žákyň.
     Roku 385 se Jeroným vrátil do Svaté země a spolu se sv. Pavlou a její dcerou sv. Eustochium, které ho následovaly, se usadil v Betlémě, kde založil společenství mnichů a řeholnic. Zbytek života strávil výukou, studiem a psaním. Pavla zemřela r. 404. Po vyplenění Říma r. 410 byl Jeroným ve svém útulku rušen uprchlíky z Říma a nájezdy Hunů. Pronásledovali ho také pelagiáni, kacířská křesťanská sekta, která napadla jeho učedníky a zapálila kláštery.
    Jeroným, nejvzdělanější znalec bible své doby a jeden ze čtyř velkých teologů Západu, zemřel r. 420 ve věku sedmdesáti devíti let. Byl pohřben v chrámu Narození Páně v Betlémě vedle Pavly a její dcery Eustochium.

Narodil se roku 341 v dalmatském Stridu.
Roku 366 byl pokřtěn.
Roku 370 se stal mnichem v Aquilei.
Roku 374 se stal poustevníkem poblíž Antiochie.
Roku 379 byl vysvěcen na kněze.
Roku 382 pobýval v Římě.
Roku 385 se vrátil do Betléma.
Zemřel roku 420 v Betlémě. Jeho ostatky byly přeneseny do Říma.
Svátek: 30. září
Je znám rovněž jako Eusebius Hieronymus Sophronius ( tj. pod svým jménem římským ).
Atributy
: Lev, kardinálský klobouk
 

 

NAVRCHOLU.cz