Zdrávas Maria, milostí plná, Pán s Tebou, požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života Tvého - Ježíš. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naši. AMEN

 

Domů

 

Polykarp ze Smyrny


     Biskup, mučedník, narozen kolem r. 70, zemřel 23. (22?) února 155 (156?) ve Smyrně, dnes Izmir. Turecko.
     Líčení o Polykarpově mučednictví je nejstarší zprávou o osudu mučedníka. Patří k nejcennějším svědectvím o úctě svatých. Jde o dopis smyrenské církve jedné křesťanské obci. který byl napsán r. 156.
     Polykarpa jmenoval kolem r. 100 ještě apoštol Jan biskupem ve Smyrně. R. 116 se setkal s Ignácem, biskupem antiochijským, který byl za císaře Trajána přepraven do Říma, kde podstoupil r. 117 mučednickou smrt. Polykarpovi a jeho obci napsal Ignác také jeden ze svých proslulých dopisů. R. 155 cestuje Polykarp k papeži Anicetovi do Říma. kde hovořil bezvýsledně s hlavou církve o datu velikonočních svátků (spor o velikonoce).
Když se biskup Polykarp vrátil do Smyrny, přiznal se v rámci jednoho svátku před rozjitřenými pohany odvážně ke křesťanství a byl za to odsouzen k smrti upálením. Uvrhli jej do plamenů, ale oheň mu nijak neublížil. Nato byl osmdesátiletý kmet proboden dýkou. Den jeho smrti byl pravděpodobně 23. únor 155 nebo 156. Křesťané pochovali biskupovo mrtvé tělo a slavili od té doby památku na jeho hrobě. V kostele S. Ambrogio della Massima v Římě se uchovávají Polykarpovy ostatky.
     Znázorňování: snad nejstarší Polykarpovo znázornění (ze 6. století) je v kostele sv. Apolináře v Ravenně. Skleněné okno (13. století) v lyonské katedrále jej ukazuje jako biskupa s atributy mučedníka. Na východních vyobrazeních je Polykarp často představován jako stařec, často s korunou v rukou.

NAVRCHOLU.cz