Zdrávas Maria, milostí plná, Pán s Tebou, požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života Tvého - Ježíš. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naši. AMEN

 

Domů

 

sv.Dominik ze Sila

     Mnozí cestující ve Španělsku, kteří jedou po dálnici z Bilbaa na pobřeží Atlantiku ve směru na Zaragozu, odbočí do Nájery u Logrona, kde byla kdysi rezidence králů z Navarry a Kastilie. Asi osm kilometrů západně od tohoto města leží malé místo Caňas, jehož benediktinský klášter P. Marie vyvolává vzpomínku na Dominika (Dominga) ze Sila. Tento benediktinský mnich se narodil kolem r. 1010 v Caňasu a v mládí pásl stáda svých rodičů. Okolo r.1030 převzal zcela zpustlý klášter na příkaz svého opata a přivedl ho k největšímu rozkvětu.
     Po čtyřletém požehnaném působení v Caňasu se vrátil Dominik zpět do svého kláštera do San Millán de la Cogolla, kde byl brzy nato jmenován převorem. Tento klášter byl zbudován králem Garciou, který se pak domáhal z „vděčnosti" stále znovu církevních statků.
     Dominik však neustoupil těmto požadavkům a opustil San Millán, aby se vyhnul rozepřím s panovníkem. Odebral se do Kastilie, kde mu předal král Ferdinand, který uslyšel o převorově vynikajícím působení, v r. 1041 rovněž zcela zpustošené opatství Silos nedaleko Burgosu. I tento klášter přivedl opat Dominik k velkému rozkvětu. Přírůstek mnichů do Sila byl rok od roku vetší, klášter se stal významným klášterním centrem.
     Po 30 letech působení v Silu zemřel tam Dominik 20.prosince 1073 a byl pochován ve svém klášteře. Hned po své smrti byl opat uctíván jako světec.
     Úcta a tradice: po celý středověk byl Dominikův hrob slavným poutním místem. Ještě před svou smrtí začal Dominik se stavbou klášterního kostela a křížové chodby, jejichž dokončení se vsak už nedožil. Křížová chodba patří dnes k nejkrásnějším a největším pozoruhodnostem Španělska.
     Znázorňování : znázorňování Dominika ze Sila je omezeno téměř výlučně na Španělsko, Různá zobrazení jsou v Silu, v Cogolle a v Caňasu. Slavným opatovým obrazem je malba od Bartolomea de Cárdenas Bermejo v Pradu v Madridě; ukazuje Dominika v biskupském oděvu s mitrou, v ruce drží knihu. Často byl Dominik znázorňován i s pouty, což připomíná, že se po celý život snažil o vysvobozování křesťanů z maurského zajetí.

opat OSB
narozen: kolem r. 1010 v Caňasu,
Španělsko
zemřel: 20. prosince 1073 v Silu, Španělsko
patron pastýřů; zajatců
 

NAVRCHOLU.cz