Zdrávas Maria, milostí plná, Pán s Tebou, požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života Tvého - Ježíš. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naši. AMEN

 

Domů

 

Basil Veliký



     arcibiskup, učitel církve narozen: kolem r. 330 v Cézareji v Kapadokii, dnešním Kayseri, Turecko. Zemřel: 1.ledna 379 v Cézareji, patron východního mnišství.
     Neúprosný bojovník za mír uvnitř církve, vynikající teolog, otec východního mnišského života, největší ze tří Kapadočanú (jeho bratr Řehoř z Nyssy a Řehoř Naziánský jsou druzí dva), obdivuhodný kazatel... To je jenom zlomek ze všech přídomků, které Basil Veliký dostal za svého života a po své smrti. Bezesporu patří k největším postavám církevních dějin.
     Basil se narodil kolem r. 330 v Cézareji, dnešním Kayseri v Turecku. Vedle jeho rodičů jsou i tři z jeho devíti sourozenců mezi svatými. Během svých studií v Aténách se sblížil s Řehořem Naziánským Mladším a uzavřel s ním úzké přátelství. Po návratu do Cézareje přijal r.356 křest a několik let žil spolu s Řehořem Naziánským v ústraní jako mnich. Předtím rozdal ještě veškerý svůj majetek.
     R.364 přijal Basil od arcibiskupa Eusebia z Cézareje kněžské svěcení, po jeho smrti r. 370 byl jmenován jeho nástupcem na biskupském stolci. Za svůj největší úkol si Basil vytyčil potírání arianismu a podporu soudržnosti mezi biskupy.
     Basil Veliký zemřel r. 379 v Cézareji, kde byl také pohřben. Četné spisy a pojednání dokazují velikost tohoto omilostněného teologa 4. století.
     Úcta a tradice: památka sv. Basila se podle jiných kalendářů slaví také 15. června (biskupské svěcení) a 31.ledna.
     Znázorňování: Basil je zobrazován nejrůznějším způsobem: jako mnich nebo biskup, někdy jako poustevník; jako atributy má knihy, model kostela, holubici nebo lebku, občas se zobrazuje také s ohněm vedle sebe. Socha v míšeňském dómu zobrazuje Basila v mešním rouchu, s holí a s mitrou, jak drží za ruku klečícího zakladatele.
 

 

NAVRCHOLU.cz