Zdrávas Maria, milostí plná, Pán s Tebou, požehnaná jsi mezi ženami a požehnaný plod života Tvého - Ježíš. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné, nyní i v hodinu smrti naši. AMEN

 

Domů

 

Vincenc Ferrerský


     řeholník, kazatel OP narozen: kolem r. 1350 ve Valencii, Španělsko, zemřel: 5. dubna 1419 ve Vannes, Francie, patron Valencie a Vannes; pokrývačů, cihlářů, drvoštěpů, slévačů olovu; ochránce koní v Bretagni; proti bolestem hlavy, proti epilepsii, horečce, nemocem všeho druhu; za dobrý sňatek, za plodnost, šťastnou smrt; je vzýván proti nebezpečí všeho druhu.
     Vincenc Ferrerský je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších kazatelů pokání v 15. století. Jeho vliv na osobnosti jeho doby byl veliký. Jeho život ovšem neprobíhal vždy po přímých cestách. Mnoho jeho projevů vyvolalo bouři v duchovenstvu a nadělalo mu mnoho protivníků. Pro své tvrzení, že konec světa už nastává nebo že se Jidáš obrátil, byl dokonce označen za bludaře. Vincenc Ferrerský stále znovu hledal cestu, podle jeho mínění správnou, ale nebyl tak pyšný, že by neuznal chybu. Vincenc přišel na svět kolem r. 1350 ve španělském městě Valencii a již v 17 letech se stal dominikánem v klášteře svého rodného města. Po mnoha letech studií přijal kněžské svěcení a byl činný jako učitel a kazatel. Za papežského rozkolu se postavil Vincenc na stranu vzdoropapeže, který měl sídlo ve francouzském Avignonu. Byl toho názoru, že volba zákonného papeže Urbana V. byla vynucená. V r. 1392 šel Vincenc Ferrerský ve svých 40 letech dokonce do Avignonu a byl zpovědníkem vzdoropapeže Benedikta XIII. Byl s ním spřátelen už od studentských let. Asi od r. 1400 putoval Vincenc jako velice vážený kazatel pokání celou Francií a sousedními územími, jako je Lombardie a dnešní francouzské Švýcarsko.
     Asi po desetileté úspěšné kazatelské činnosti se vrátil Vincenc Ferrerský do svého rodného města Valencie, kde opět zastával úřady ve svém řádě. Když byl na kostnickém koncilu r. 1417 zvolen Martin V. za řádného papeže, distancoval se Vincenc oficiálně od vzdoropapeže a vypověděl mu poslušnost. Od nového papeže dostal plnou moc a putoval pak ještě tří roky jako kazatel pokání Bretaní a Normandií. Podání uvádějí, že prý cestoval krajem na oslu, obklopen velkými zástupy kajícníků.
5. dubna 1419 zemřel dominikánský kazatel Vincenc Ferrerský na cestě ve Vannes v Bretagni. Jeho hrob je dodnes v tamější katedrále St-Pierre. Jíž r. 1458 byl velký kazatel svatořečen.
     Úcta a tradice: především v dominikánském řádě je úcta k Vincenci Ferrerskému veliká. Kazatel je uctíván ve Španělsku, v Německu i v jižní Francii a v částech Rakouska (hlavně ve Štýrsku).
     Znázorňování: Vincenc Ferrerský je představován v dominikánském hábitě, v postoji kazatele. Většinou drží v ruce knihu, někdy lilii nebo kříž. Také bývá na obrazech obklopený ohněm nebo posluchači, nebo stojí u křtitelnice. Krásné příklady znázornění: Vincencův ollář v kostele Ss. Giovanni e Paolo v Benátkách od Giovanni Belliniho (1464) a gobelíny ze 17. století v kapli Nejsvětější Svátosti v katedrále St-Pierre ve Vannes, které ukazují scény z Vincencova života a jeho svatořečení.

NAVRCHOLU.cz